Bylinný čaj Močové cesty II

Složení: Mateřidouška, Pampeliška, Pýr, Popenec, Truskavec, Černý bez, Rozmarýn, Jehlice, Smil, Šalvěj, Kukuřice, Tužebník, Libeček, Andělika, Přeslička,

MATEŘÍDOUŠKA
S oblibou pokrývá mraveniště a krtince, na kterých zvlášť bohatě kvete. Starší sestrou mateřídoušky je TYMIÁN, který ve volné přírodě neroste. Už ve starověku tyto bylinky dobře znali a používali je při epidemiích, protože mají antiseptické účinky bránící rozšiřování nákazy mikroby. Mateřídouška jako jedna z mála léčí i zastaralé nemoci a chronické stavy, svým odhleňovacím účinkem pomáhá i při černém kašli u dětí, které po ní i dobře spí. Posiluje organizmus, proto se používá při nervové vyčerpanosti a přepracovanosti. Pomáhá při menstruačních bolestech, uvolňuje křeče, odstraňuje zápach z úst, zabraňuje tvorbě plynatosti a je dobrým prostředkem na zastavení škytání. K těmto účelům vypijte šálek mateřídouškového čaje s citronem. Také pomáhá při odvykání kouření. Jako přísada do koupelí pomáhá při revma u starších lidí.

Pampeliška lékařská – Taraxacum officinale
Už první lístečky pampelišky začátkem jara používáme do jarních salátů. Zahánějí jarní únavu a dodávají tělu tak potřebné vitamíny. Léčivou drogou je kořen, který je nejsilnější na podzim nebo začátkem jara, sbíráme však i listy a květy během celé sezony, vždy na vhodném čistém místě. Hořká chuť pampeliškové drogy ji předurčuje k léčbě nemocí trávicího traktu. Je mimořádně cennou univerzální bylinkou, která slouží téměř na všechny nemoci, neboť povzbuzuje činnost životně důležitých žláz, čímž mobilizuje ohromnou sílu organismu. Podporuje činnost jater, žlučníku, ledvin a střev, podporuje růst červených krvinek a tvorbu nové krve, přitom ji silně čistí. Zlepšuje činnost pankreasu, proto je dobrá i při cukrovce. Snižuje krevní tlak a podporuje krevní oběh, čímž zlepšuje činnost srdce. Osvědčila se i při žloutence. Její močopudné účinky odlehčují organismus a pomáhají při obezitě. Pampeliška je prospěšná při žaludečních a trávicích potížích, zvýšené tvorbě žaludečních šťáv, zabraňuje tvorbě a růstu žaludečních kamenů, při jimi způsobených bolestech stačí pokousat pár pampeliškových listů nebo stonků a vycucat z nich šťávu, brzy nastane úleva. Pro revmatiky je pampeliška jednou z nejlepších léčivých rostlin. Pampeliška je při svém širokém léčebném účinku úplně neškodná, můžeme ji používat dlouhodobě, ale mimořádně vysoké dávky nejsou vhodné a ani nezvyšují účinek.
Použitá literatura: Zdravý život s babiččinými bylinkami, autor: Dionýz Dugas, Knižní expres, 2004

Pýr plazivý – Elytrigia repens
Pýr se uplatňuje v lidovém léčitelství zásluhou jeho značné močopudnosti. To jej předurčuje k podpůrné léčbě při dně a revmatizmu. Dále se používá na zánět močového měchýře a při mnoha dalších nemocech močového ústrojí – při písku a kamenech v močových cestách. Je to velmi cenná vlastnost, protože běžná „civilizovaná“ strava obsahuje příliš mnoho soli, která kromě zadržování vody v těle se ukládá v kloubech a dalších orgánech. Tuto schopnost mají i další močopudné bylinky, jako bříza, zlatobýl a přeslička. Spolu s močí pomáhá pýr vylučovat z organizmu i soli, čímž odstraňuje otoky vyvolávané jejím zadržováním v těle. Pomáhá i při nemocech jater, žlučníku a sleziny, bolestech kloubů, zlepšuje metabolismus, snižuje koncentraci cholesterolu v krvi a můžeme jej přidávat i do diabetických čajů. Účinně čistí krev, proto je dobrý i při vyrážkách a jiných kožních onemocněních. Čaj z pýru je neškodný, ale tato bylina není stvořená k samostatnému užívání. Její široce působící vlastnosti se nejlépe využijí v čajových směsích, kde většinou nemá hlavní, zato důležité druhotné postavení.
Zdroj: Zdravý život s babiččinými bylinkami, Dionýz Dugas, 2004

Popenec obecný – Glechoma hederacea
Popenec je silně aromatická rostlina, sloužící také jako koření. Nejvíce se používal k léčení záduchy – průduškového astmatu. Na toto onemocnění se osvědčil hlavně u starších mužů. K léčebným účelům se začal používat ve 12. století, v Evropě se stal známým jako tzv. švýcarský čaj. Čaj z popence pomáhá také při kašli, těžkém dechu a všech dalších onemocněních dýchacích cest. Jeho druhé významné uplatnění je při nemocech močových orgánů. Uvolňuje, a při delším používání i pomalu rozpouští močové kameny, písek v ledvinách a žlučové kameny. Mírní bolesti při zánětu močového měchýře a močových cest a uvolňuje s tím související zastavení močení. Pomáhá játrům zbavovat se jedovatých látek, což můžeme využít při nemocech z povolání. Popenec má stahující a protizánětlivé účinky, proto je dobrý také proti průjmům. Vysoký obsah vitaminů dále rozšiřuje jeho použití jako posilující prostředku při avitaminóze, bledosti, chudokrevnosti a chřipce. Listy popence můžeme přidávat do jarních salátů a bylinných polévek jako „životabudič“, když je tělo po zimě unavené nedostatkem vitaminů. Významné uplatnění nachází popenec také při vnějším použití. Silný odvar může posloužit jako kloktadlo a doporučuje se omývat jím kožní vyrážky, ekzémy a těžce se hojící rány. Na modřiny a krevní podlitiny můžeme přikládat obklady z povařené natě. Pomáhá také při celulitidě – pomačkanou nať přikládáme přímo na pokožku a necháme působit, nejlépe přes noc. Popenec používáme do různých čajových směsí, ale můžeme ho pít i samostatně, neboť v běžných dávkách je úplně neškodný.
Použitá literatura: Zdravý život s babiččinými bylinkami, autor: Dionýz Dugas, Knižní expres, 2004

Truskavec ptačí - Polygonum aviculare
Je rostlinou, která odpradávna sloužila na zastavování krvácení. Má stahující účinky, které se využívaly hlavně při katarech žaludku, střev a jiných onemocněních trávícího traktu. Jako jedna z mála bylin vyhání a rozpouští močové kameny a vzácná je její vlastnost zvyšovat krevní tlak. Droga má mírně protizánětlivé a močopudné účinky, které se využívají k pročištění ledvin a močového měchýře. Čaj z truskavce je dobrý při onemocněních kloubů, dně a revmatismu, při některých ženských nemocech, hlavně při silném menstruačním krvácení a výtoku. Slouží také při léčbě tuberkulózy a při chronickém onemocnění dýchacích cest. Usnadňuje vykašlávání a uvolňuje hleny.
Silný odvar z truskavce slouží na omývání těžce se hojících, mokvajících a hnisajících ran, na které můžeme přikládat i celé rozmačkané nebo spařené byliny. Formou obkladu, nejlépe přes noc, se doporučuje při růstu „divokého masa“ a na krví podlité oči. Truskavec je dobrá, neškodná bylinka, kterou v obvyklém dávkování můžeme užívat bez omezení.

ČERNÝ BEZ
Je všeobecně známý a všudypřítomný keř, někdy až strom, který zkrášluje své okolí dvakrát do roka. Je prvotřídním lékem na všechny nemoci z prochlazení. Vyvolává pocení, ničí hnilobné bakterie, čistí zahleněné průdušky. Má i močopudné účinky a mírně projímá. Při zevním použití je výbornou přísadou do inhalačních směsí při rýmě a zánětu průdušek, ale i při bolestech hlavy a uší. Osvědčil se na obklady při křečových žilách. Podobně jako malina a ostružina, také bez čistí krev a podporuje krvetvorbu. Odvar z květů bezu používáme k vyplachování při problémech s paradentózou.

Rozmarýn lékařský – Rosmarinus officinalis
Je výjimečný v tom, že jako jedna z mála rostlin zvyšuje krevní tlak. Přitom má příznivý vliv na zdravotní stav, uklidňuje a mírní nervové vyčerpání. Zlepšuje krevní oběh, odstraňuje pocit chladu v končetinách a pomáhá při tzv. stařeckém srdci. Tonizuje cévy, nervovou soustavu a celkově posiluje, proto je osvědčený v rekonvalescenci a geriatrii. K tomuto použití je nejlepší udělat rozmarýnové víno. Čaj z rozmarýnu má potopudné a močopudné účinky, uvolňuje větry a křeče zažívacího ústrojí. Pomáhá také při ženských nemocech, upravuje menstruaci a léčí výtok. Rozmarýn nachází dobré uplatnění i zevně. Silný odvar slouží k čištění pleti, omývání ekzémů, jako obklad na rány, pohmožděniny a na výplachy ženských genitálií. Jako přísada do koupele oživuje údy po mrtvičce. Pro svoji příjemnou vůni se přidává také do kosmetických výrobků a parfémů, oblíbený je v aromaterapii. Potírání pokožky rozmarýnovou tinkturou nebo olejem zlepšuje její prokrvení, pomáhá při svalových a nervových bolestech. Při vnitřním užíváním rozmarýnu je překročení doporučených dávek nebezpečné, vůbec ho nesmějí užívat ženy v těhotenství.
Zdroj: Zdravý život s babiččinými bylinkami, Dionýz Dugas, 2004

Jehlice trnitá kořen
Kořen vykazuje močopudný účinek. Používá se při infekcích močových cest a měchýře, při výskytu ledvinových kamenů a při zadržování vody v organismu. Doporučuje se při dně a revmatických potížích. Má příznivý vliv na lymfatický systém a na funkci žláz s vnitřní sekrecí. Prohlubuje práci srdce. Zevně se používá k obkladům při chronických kožních onemocněních.

Smil písečný

ŠALVĚJ
Má silný antibakteriální účinek, osvědčený při všech nemocech ústní dutiny a krku. Výborně se uplatňuje při zánětu dásní, při otoku od zubní protézy a paradontóze, při které je nenahraditelná. Například po vytažení zubu, vyplachujeme ústní dutinu odvarem ze šalvěje. Dosáhneme toho, že se rána rychle zahojí a nebude hnisat. Čaj odstraňuje noční pocení, pomáhá při přetíženosti a nervozitě, pomáhá při slabé a nepravidelné menstruaci. Oživuje krevní oběh a zlepšuje činnost nervové soustavy. Často bývá součástí čajových směsí při různých druzích rakoviny. Jako jednodruhový čaj dodržujte doporučené dávky.

Blizny kukuřice
Se používají do čajových směsí proti obezitě. Působí, jako mírné kardiotonikum-snižuje tlak, je silně močopudná, snižuje hladinu krevního cukru a působí žlučopudně.

TUŽEBNÍK
Vědecky osvědčené je použití květů a nati tužebníku na léčbu nachlazení. Tyto části rostliny obsahují flavonoidy, třísloviny a sloučeniny kyseliny salicylové, snižující horečku a působící potopudně a protizápalově. V tradiční medicíně má rostlina pro svůj močopudný účinek využití při léčbě dny, nemocech močového měchýře a ledvin.
Použitá literatura: Zdravý život s babiččinými bylinkami, autor: Dionýz Dugas, Knižní expres, 2004

Libeček lékařský – Levisticum officinale
Libeček je známou léčivou rostlinou od pravěku a byl velmi oblíbený i u středověkých léčitelů. Sušenou kořenovou drogu můžeme přidávat i do některých čajových směsí. Libeček má vysoký obsah vitaminů a je močopudný. Tím čistí krev i celý organismus, zlepšuje oběh krve, léčebně pomáhá při srdečních nemocech, zánětlivých onemocněních kloubů a dně. Působí jako mírné rozpouštědlo žlučových a močových kamenů. Celkově posiluje organismus, hlavně jeho svalovou a nervovou soustavu, působí také jako mírné afrodiziakum. Ženám pomáhá při nepravidelné menstruaci, nesmějí ho však používat v těhotenství. Vně je libeček dobrou přísadou do různých bylinkových koupelí. Jemně roztlučený kořen smíchaný s troškou oleje na kašičku se doporučuje přikládat při některých kožních nemocech. Libeček samostatně většinou nepoužíváme, neboť jeho silice dráždí ledviny, proto se nedoporučuje při nemocech ledvin, ale ani ve vyšších dávkách nebo dlouhodobě.
Zdroj: Zdravý život s babiččinými bylinkami, Dionýz Dugas, 2004

ANDĚLIKA LÉKAŘSKÁ
Se používala již ve středověku. Mniši v klášterech ji používali jako lék proti moru. Dnes ji řadíme do kategorie výrazně působících rostlin, jako jsou ženšen a puškvorec. Uklidňuje organismus a nervovou soustavu. Doporučuje se užívat ji před namáhavým dnem, před zkouškou, vystoupením, důležitým rokováním. Kořen anděliky je močopudný a potopudný, pomáhá při poruchách trávení, při plynatosti, křečích, revmatismu, poruchách menstruace, migréně, závratích. Kořen anděliky je dobrou přísadou do koupele při bolestech svalů, kloubů, ochrnutí a celkové nervozitě. Z anděliky se vyrábějí i vonné směsi, které pomáhají kromě jiného při nevolnosti během jízdy autem. V malých dávkách je neškodná, vyšší dávky zesilují menstruační krvácení. Doporučuje se proto, nepřekračovat denní dávky.

PŘESLIČKA
Je silně močopudná, schopná rozpouštět močové kameny a písek v močových cestách. Čistí cévní systém a celý organismus. Tím zabraňuje kornatění cév, zlepšuje látkovou přeměnu, krevní oběh a činnost srdce, snižuje krevní tlak, obnovuje zastavené močení, pomáhá při dně, revma a lámání. Preventivně působí proti otravám olovem, těžkými kovy a po radioaktivním ozáření. Zastavuje krvácení z ran, hemoroidů, pomáhá při vykašlávání a zvracení krve. Při krvácení z nosu můžete polámanou větvičku vložit přímo do nosní dírky. Je dezinfekční, slouží k omývání ekzémů, odstraňuje pocení nohou. Čaj ze samotné přesličky se nemá pít delší dobu, dávejte pozor na dávkování, protože může mít i nepříznivé vedlejší účinky.

Zpět

 

 

 

 

 

 

Nastavení Cookies
Cookies

Naše webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají s jejich vylepšováním. Abychom cookies mohli používat, musíte nám to povolit. Kliknutím na tlačítko "OK, souhlasím" udělujete tento souhlas.

Nastavení OK, souhlasím
×
Nastavení souborů cookies

Cookies jsou malé soubory, které webové stránky (i ty naše) ukládají ve Vašem webovém prohlížeči. Obsahy těchto souborů jsou vyměňovány mezi Vaším prohlížečem a našimi servery, případně se servery našich partnerů. Některé cookies potřebujeme, abychom webová stránka mohla správně fungovat, některé potřebujeme k marketingové a statistické analytice. Zde si můžete nastavit, které cookies budeme moci používat.

Nezbytné cookies
Nezbytné cookies
Jedná se o technické soubory, které jsou nezbytné ke správnému chování našich webových stránek a všech jejich funkcí. Používají se mimo jiné k ukládání produktů v nákupním košíku, zobrazování produktů na přání, ovládání filtrů, osobního nastavení a také nastavení souhlasu s uživáním cookies. Pro tyto cookies není zapotřebí Váš souhlas a není možné jej ani odebrat.
Ovlivňuje funkce:
  • Konfigurační cookies
Analytické cookies
Vypnuto Zapnuto
Analytické cookies
Analytické cookies nám umožňují měření výkonu našeho webu a našich reklamních kampaní. Jejich pomocí určujeme počet návštěv a zdroje návštěv našich internetových stránek. Data získaná pomocí těchto cookies zpracováváme souhrnně, bez použití identifikátorů, které ukazují na konkrétní uživatelé našeho webu. Pokud vypnete používání analytických cookies ve vztahu k Vaší návštěvě, ztrácíme možnost analýzy výkonu a optimalizace našich opatření.
Ovlivňuje funkce:
  • Google Analytics - analytická návštěvnost
Personalizované cookies
Vypnuto Zapnuto
Personalizované cookies
Používáme rovněž soubory cookie a další technologie, abychom přizpůsobili náš obchod potřebám a zájmům našich zákazníků a připravili tak pro Vás výjimečné nákupní zkušenosti. Díky použití personalizovaných souborů cookie se můžeme vyvarovat vysvětlování nežádoucích informací, jako jsou neodpovídající doporučení výrobků nebo neužitečné mimořádné nabídky. Navíc nám používání personalizovaných souborů cookie umožňuje nabízet Vám dodatečné funkce, jako například doporučení výrobků přizpůsobených Vašim potřebám. 
Marketingové cookies
Vypnuto Zapnuto
Marketingové cookies
Marketingové (reklamní) cookies používáme my nebo naši partneři, abychom Vám mohli zobrazit vhodné obsahy nebo reklamy jak na našich stránkách, tak na stránkách třetích subjektů. Díky tomu můžeme vytvářet profily založené na Vašich zájmech, tak zvané pseudonymizované profily. Na základě těchto informací není zpravidla možná bezprostřední identifikace Vaší osoby, protože jsou používány pouze pseudonymizované údaje. Pokud nevyjádříte souhlas, nebudete příjemcem obsahů a reklam přizpůsobených Vašim zájmům.
Ovlivňuje funkce:
  • Google Ads