Bylinný čaj při onemocnění SKLERÓZOU MULTIPLEX

Bylinný čaj při onemocnění SKLERÓZOU MULTIPLEX – Roztroušená mozkomíšní skleróza

Složení: pelyněk, violka trojbarevná, řepík, řebříček, heřmánek, černý bez květ, kokoška, jehlice, rozmarýn, mateřídouška, máta, vřes, andělika, chmel, dobromysl, hluchavka květ, jahoda, jmelí, hloh

PELYNĚK patří mezi nejstarší léčivé byliny, byl známý už ve starém Egyptě a v Řecku. Je to asi nejvíce hořká bylina, její účinné látky jsou hořčiny, což ji předurčuje především k léčbě žaludku a celé trávicí soustavy. Pelyněk pomáhá při zkaženém a otráveném žaludku, zvracení, nechutenství, při poruchách tvorby žaludeční kyseliny, žlučníku a dvanácterníku. Uvolňuje křeče trávicí soustavy způsobené nadměrnou plynatostí. Má i protizánětlivé účinky, posiluje při chřipce a prochlazení, vyhání střevní parazity.  Další použití: odhání hmyz, vrcholky rostlin se dávají mezi bílé prádlo proti molům, lísteček pelyňku se vkládá do nosu při krvácení.
Pelyněk se nesmí užívat bez přerušení déle než dva týdny, je třeba dávat pozor na předávkování. V malých dávkách uklidňuje, v silnějších vyvolává nervozitu, je nebezpečný v těhotenství a působí jako jakýsi druh návykové drogy, která může vést až k těžkému poškození zdraví. Proto bylo zakázáno vyrábět absint (destilát z pelyňku) a známé pelyňkové víno.
VIOLKA TROJBAREVNÁ (MACEŠKA) Více info v článku Očista
ŘEPÍK lékařský Více info v článku Žaludek
ŘEBŘÍČEK  Více info v článku Lupus
HEŘMÁNEK PRAVÝ  Více info v článku Žaludek
ČERNÝ BEZ KVĚT Více info v článku SKT
KOKOŠKA PASTUŠÍ TOBOLKA má schopnost zastavovat každý druh krvácení, vnější i vnitřní, čistí krvavou moč, pomáhá při krvácení z nosu a hemeroidů. Reguluje krevní tlak a rozpouští vápenaté usazeniny v krevních cestách, čímž je úspěšná při nemocech srdce a krevního oběhu. Patří k nejúčinnějším lékům proti kornatění cév. Reguluje krevní tlak- vysoký snižuje a nízký zvyšuje, čímž odstraňuje s tím související závratě. Podporuje látkovou přeměnu, má příznivý vliv na játra a slezinu, čistí krev, pomáhá při písku v moči a nepravidelné menstruaci. Silný odvar slouží vně na sedací koupele při hemeroidech, na omývání kožních vyrážek a oparů a na výplachy, například při krvácení z nosu – kousek tamponu namočíme do čerstvé šťávy nebo silného odvaru. Tinktura v lihu nebo alpě je dobrá k natírání bolavých kloubů. Čerstvou šťávu můžeme kapat do bolavého ucha při zánětu. Nemá nepříznivé účinky ani při dlouhodobém užívání, ale nepřekračujeme denní dávky a obvykle ji užíváme v čajových směsích.
JEHLICE TRNITÁ působí především na kameny a další nemoci močových orgánů, neboť droga je značně močopudná, ale nedráždí ledviny. Tím, že pomáhá odvodnit organismus, prospívá také srdci, krevnímu oběhu, čistí pokožku, odstraňuje revmatické problémy a léčí dnu. Samostatně se čaj z jehlice používá zřídka. I když droga nemá jiné nepříznivé účinky, nedoporučují se větší dávky, ani dlouhodobé užívání.
ROZMARÝN LÉKAŘSKÝ je výjimečný v tom, že jako jedna z mála bylin zvyšuje krevní tlak. Přitom uklidňuje a mírní nervové vyčerpání. Zlepšuje krevní oběh, odstraňuje pocit chladu v končetinách a pomáhá při tzv. stařeckém srdci. Tonizuje cévy, nervovou soustavu a celkově posiluje, proto je osvědčený v rekonvalescenci a geriatrii. Čaj má potopudné a močopudné účinky, uvolňuje větry a křeče zažívacího ústrojí. Pomáhá také při ženských nemocech, upravuje menstruaci a léčí výtok. Silný odvar slouží k čištění pleti, k omývání ekzémů, jako obklad na rány, pohmožděniny a na výplachy ženských genitálií. Jako přísada do koupele oživuje údy po mrtvičce. Díky svoji příjemné vůni se přidává do kosmetických výrobků a parfémů, je oblíbený v aromaterapii. Potírání pokožky rozmarýnovou tinkturou zlepšuje její prokrvení, pomáhá při svalových a nervových bolestech. Při vnitřní užívání je překročení doporučených dávek nebezpečné, vůbec ho nesmějí užívat ženy v těhotenství.
MATEŘÍDOUŠKA Více info v článku Nekašel
Máta Více info v článku Očista
VŘES Více info v článku Ledviny
ANDĚLIKA Více info v článku Zácpa
CHMEL Více info v článku Nervus
DOBROMYSL Více info v článku Lupus
HLUCHAVKA KVĚT Více info v článku Otěhotnění
JAHODNÍK OBECNÝ je velmi lahodný a chutný, ale i mimořádně zdravý. Obsahuje železo, proto pomáhá při chudokrevnosti, Léčí průjmy, cévní problémy, hemoroidy a zánětlivá onemocnění. Je mírně močopudný, rozšiřuje tepny, snižuje krevní tlak, zlepšuje látkovou přeměnu, zpomaluje rytmus srdce a posiluje nervovou soustavu. Patří k nejdůležitějším, zdravotně preventivním rostlinám. Každý, kdo si chce uchovat zdraví, by měl místo kávy a sladkých nápojů pít co nejčastěji jahodový čaj s troškou medu, v kombinaci se šípky, listy borůvky, maliny nebo ostružiny. Známé jsou tzv. jahodové dny – jeden až tři dny jíme jen jahody, které dokáží výborně pročistit a zregenerovat celý organismus. Plody obsahují velké množství všech vitaminů. U některých citlivých lidí se mohou objevit vyrážky a svědění. V takovémto případě můžeme používat jen čaj z listů.
JMELÍ Více info v článku SKT
HLOH OBECNÝ je vynikající na srdeční nemoci. Posiluje a prokrvuje srdeční sval, uklidňuje a povzbuzuje činnost srdce, odstraňuje silné bušení a arytmii, rozšiřuje věnčité cévy srdce, výrazně zlepšuje a stabilizuje jeho činnost, blahodárně působí při angině pectoris. Reguluje krevní tlak, zvlášť pokud je vysoký, uvolňuje a čistí vápenaté usazeniny v cévách, čímž zlepšuje krevní oběh. Je jedním z nejlepších preventivních léků na „nemoc manažerů“(projevy: stres, chronická únava, přepracovanost, podrážděnost, bolesti hlavy, žaludku atd.).

Hloh působí velmi pomalu, až po několika týdnech i měsících, proto ho pijeme dlouhodobě. Výsledky jsou však překvapivě dobré a trvalé. Hloh užíváme preventivně, hned při prvních příznacích srdečních těžkostí, kdy ještě není nutné brát jiné, silnější léky. Pokud nemůžete usnout, vypijte šálek čaje z hlohu s medem. Takovýto čaj pomáhá při celkové únavě, nedostatku energie, pocitech strachu, nervozitě, závratích, těžkém dýchání a při hučení v uších. Tinktura se používá na masírování bolestivých míst při zánětu svalů, revma a jiných bolestech.

Zpět

Provozovatel webu, Mgr. Martina Nouzáková, se sídlem Štramberská 824/12, Ostrava - Vítkovice, 703 00, IČ: 62261126, jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely a v případě Vašeho souhlasu také pro personalizaci reklam. Přečtěte si Zásady souborů cookies.

Souhlasím

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.